Bardzo wiele osób interesuje się inwestycjami w nieruchomości, jednak większości z nich nie stać na takie przedsięwzięcie, ze względu na koszta, które się z nim wiążą.
Naprzeciw ich potrzebom wychodzą tzw. REIT-y, czyli fundusze zrzeszające spółki działające w branży najmu.
Czym jest REIT – Real Estate Investment Trust?
Jak wiadomo, alternatywą dla inwestycji w nieruchomości może być kupno akcji spółek zajmujących się najmem.
Real Estate Investment Trust, czyli w skrócie – REIT, jest funduszem inwestycyjnym, na który składają się właśnie akcje firm z tego segmentu.
Największą zaletą inwestowania w REIT-y w opozycji do lokowania środków w prawdziwych nieruchomościach, jest wkład minimalny.
Kupno mieszkania czy domu wiąże się z wydatkami wahającymi się od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych.
Dla kontrastu REIT umożliwia nam inwestycje na rynku nieruchomości nawet w przypadku, gdy mamy do dyspozycji kwoty rzędu kilkuset złotych.
Dodatkowym plusem jest także brak zobowiązań wynikających z posiadania prawdziwej nieruchomości, którą nabywamy z zamiarem późniejszego odsprzedania, czyli np. kosztów ewentualnego remontu.
Jeśli więc nie mamy wystarczającej ilości gotówki, by inwestować bezpośrednio w mieszkania czy domy, kupno jednego z REIT-ów wydaje się całkiem rozsądną alternatywą.
Sprawę dodatkowo ułatwia oszczędność czasu – wielu brokerów umożliwia inwestycje w kontrakty CFD na instrumenty tego typu, przez co, z wykorzystaniem dźwigni finansowej, nasza inwestycja może mieć czysto spekulacyjny, krótkoterminowy charakter.
W tym miejscu należy jednak wyjaśnić, że istnieje druga strona medalu – lewar na kontraktach różnicowych CFD może wygenerować także dotkliwe straty.
Poniżej widzisz grafikę przedstawiającą wykres jednego z najpopularniejszych REIT-ów, czyli Crown Castle International Corp.

Warto wspomnieć, że instrument ten jest jedną ze składowych popularnego indeksu S&P 500, na który składa się 500 najważniejszych dla amerykańskiej gospodarki akcji spółek na giełdzie.
W jaki sposób możesz kupić REIT?
Mimo faktu, że szczyt popularności w Europie REIT-y mają najprawdopodobniej przed sobą, inwestycje w instrumenty tej klasy są dość proste z technicznego punktu widzenia.
Do kupna jednego z nich powinien wystarczyć nam bankowy rachunek maklerski, konto w domu maklerskim lub konto u jednego z brokerów mających je w swojej ofercie.
Jak wspominaliśmy wyżej, ci ostatni bardzo często otwierają rynek REIT-ów na krótkoterminową spekulację poprzez udostępnienie klientom kontraktów różnicowych.
Uproszczenie inwestycji poprzez ETF na REIT-y
Alternatywą dla inwestowania w pojedyncze fundusze REIT, jest kupno tzw. ETF-a na te instrumenty, czyli indeksu, którego cena zależy od wielu wyselekcjonowanych spółek zajmujących się wynajmem nieruchomości.
Wybranie takiej opcji może nieco uprościć proces inwestowania, a także pomóc nam w tzw. dywersyfikacji, ponieważ trzymając środki w całym portfelu REIT-ów, nasze ryzyko jest rozproszone.
Do popularnych instrumentów klasy ETF-ów na REIT-y należy m.in.: Vanguard REIT ETF – notowany na giełdzie NYSE – New York Stock Exchange.
Na ETF składają się spółki takie, jak:
• wspomniany wcześniej Crown Castle International Corporation.
• Equinix
• Prologis
REIT-y amerykańskie, europejskie czy azjatyckie?
Chociaż instrumenty typu REIT od dawna są popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie narodziły się w okolicach roku 1960 ubiegłego wieku, dla europejskich inwestorów wciąż pozostają swego rodzaju ciekawostką, która najlepsze lata ma raczej przed sobą.
Powyżej wymieniliśmy REIT-y i ETF-y na te instrumenty pochodzące właśnie z rynku amerykańskiego, jednak coraz większą popularnością cieszą się ich odpowiedniki azjatyckie.
Konkretnie mowa o Japonii, Singapurze i Hongkongu, które należą do najbogatszych rynków REIT-ów w całej Azji.
W tym momencie warto wymienić europejski fundusz ETF Isharres Asia Property Yield UCITS, zajmujący się inwestycjami w rynki nieruchomości w rozwiniętych krajach azjatyckich. Jeśli interesuje nas ten rynek, być może warto przyjrzeć się temu funduszowi.
Jego odpowiednikiem dla REIT-ów europejskich, jest Ishares European Property Yield UCITS, skupiający spółki z branży nieruchomości, zarejestrowane w najbardziej rozwiniętych krajach starego kontynentu.
Pojedyncze REIT-y czy fundusze ETF?
Opcja inwestycji w indeksy ETF zależne od REIT-ów wydaje się najkorzystniejsza dla osób, które chciałyby ograniczyć czas na analizę instrumentów finansowych.
Mnożenie środków w tym stylu zdejmuje z nas obowiązek starannej selekcji spółek i dywersyfikowania portfela inwestycyjnego.
Kupno osobnych REIT-ów może okazać się lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby mieć jak największą kontrolę nad składem wybieranych spółek.
Jeśli zdecydujesz się na tę pierwszą opcję, zadbaj o to, by decyzja ta nie wynikała z niewiedzy.
Musisz pamiętać, że wbrew powszechnej opinii, inwestowanie bez podstawowych informacji na temat działania ekonomii i instrumentu, w którym umieszczamy nasze pieniądze, na dłuższą metę nie może być łatwym sposobem na zarobek.