Jak powszechnie wiadomo, aby firma funkcjonowała w sposób prawidłowy niezwykle istotny jest aspekt finansowy. Sposobów na pozyskiwanie finansowania dla firmy jest wiele. W związku z tym warto wybrać taki sposób, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszego przedsiębiorstwa. Do jednych z najlepszych sposobów pozyskania dodatkowych środków na prowadzenie działalności gospodarczej są:
- dotacje unijne
- odpisy amortyzacyjne
- faktoring
- emisja obligacji
- kredyt bankowy
- Business Angel.
Dotacje unijne
Dotacje unijne uznawane są w dalszym stopniu za jedną z najpopularniejszych metod pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na prowadzenie działalności gospodarczej. Środki takie są bezzwrotną formą pomocy, ale pod warunkiem, że przedsiębiorstwo będzie w stanie funkcjonować przez kolejny rok od momentu otrzymania takiej dotacji. Dotacje unijne można otrzymać zarówno na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i na dalszy rozwój firmy oraz wprowadzanie na rynek różnorodnych innowacji. Jeżeli chodzi o kwestię wprowadzania na rynek innowacji to największą szansę na zdobycie takiego dofinansowania mają przedsiębiorstwa, które zajmują się tak zwanymi inteligentnymi specjalizacjami, realizowanymi w poszczególnych województwach.
Odpisy amortyzacyjne
Odpisami amortyzacyjnymi określa się nic innego, jak możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodu przez przedsiębiorcę kwot odnoszących się do sukcesywnego zużywania środków trwałych, bądź wartości niematerialnych oraz prawnych. Przy czym zużywanie wartości niematerialnych i prawnych powinno nastąpić w określonym czasie i według przyjętych stawek amortyzacyjnych. Odpisy amortyzacyjne dokonywane się od środka trwałego przy zastosowaniu planowanego rozłożenia jego wartości początkowej na z góry określony okres amortyzacji. Należy również pamiętać, że odpisy takie mogą zostać dokonane dopiero, gdy wartość początkowa środka trwałego, bądź wartości niematerialnej i prawnej w dniu używania przewyższa wartość 10 tysięcy złotych. Gdy wartość ta jest niższa to odpis amortyzacyjny nie będzie możliwy. Wpływ na ustalenie okresu amortyzacji, jak również rocznej stawi amortyzacyjnej ma przede wszystkim:
- wydajność środka trwałego
- prawne ograniczenia związane z czasem używania środka trwałego
- tempo związane z postępem technicznym
- tempo związane z postępem ekonomicznym
- ilość zmian, na których pracuje środek trwały
Faktoring
Faktoringiem nazywa się swoistą usługę o charakterze finansowym, która polega na tym, że następuje wykup nieprzeterminowanych należności z tytułu sprzedaży usług lub towarów przez firmę faktoringową od danego przedsiębiorcy. Faktoring jest to usługa o charakterze kompleksowym, dzięki której przedsiębiorstwo może pozyskać dodatkowe środki na prowadzenie działalności gospodarczej w stosunkowo krótkim czasie. Praktyka ta jest coraz częściej stosowana na polskim rynku. Przy czym, należy pamiętać, iż umowa faktoringu w dalszym ciągu nie posiada jednolitych przepisów, które by jej dotyczyły. W związku z tym, mają do niej zastosowanie w szczególności przepisy art.509 kodeksu cywilnego, które mówią, że:
- wierzyciel dysponuje możliwością przeniesienia wierzytelności na osobę trzecią bez zgody dłużnika – wyjątkiem jest sytuacja taka, podczas której działanie takie byłoby sprzeczne z ustawą, bądź zastrzeżeniu umownemu
- zarówno wierzytelność, jak i inne związane z nią prawa przechodzą w pełni na nabywcę w szczególności, jeżeli chodzi o kwestię związaną z roszczeniem o zaległe odsetki
Emisja obligacji
Emisja obligacji charakteryzuje się tym, że jest to przekazanie kapitału spółce przez zewnętrznych inwestorów. Spółki akcyjne, dzięki takiemu działaniu mają możliwość poszerzenia swojego kapitału własnego. Środki, które zostaną zebrane w taki sposób można przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycje, bieżącą działalność firmy, czy też jej modernizację. Do jednych z głównych zalet emisji obligacji należy zaliczyć w szczególności takie kwestie jak:
- szybkość i łatwość pozyskania kapitału
- znaczący wzrost odnoszący się do wiarygodności spółki w oczach udziałowców
Kredyt bankowy
Niemal każdy bank posiada w swojej ofercie kredyt bankowy dedykowany w kierunku przedsiębiorców. Rodzajów takich kredytów jest wiele, a można do nich zaliczyć w szczególności:
- kredyt o charakterze krótkoterminowym na rachunku bieżącym – jest to zobowiązanie finansowe, które polega na tym, że przedsiębiorstwo spłaca je dopiero w momencie, gdy na rachunku zaczynają pojawiać się pierwsze wpływy
- kredyt o charakterze inwestycyjnym – polega na tym, że maksymalna długość jego uregulowania wynosi nawet 60 miesięcy
- kredy na inwestycje wskazane – jest on przeznaczony na z góry określony przez kredytobiorcę cel
- kredyt obrotowy – charakteryzuje się tym, że jego przeznaczenie może odnosić się wyłącznie do bieżących zobowiązań danego przedsiębiorstwa
Business Angel
Business Angel określany jest inaczej również, jako Anioł Biznesu. Ta forma wsparcia finansowego polega na tym, że osoba prywatna, która już odniosła dany sukces w biznesie decyduje się na inwestowanie własnych środków finansowych w nowe przedsięwzięcia. Inwestowanie przez taką osobę zazwyczaj odbywa się w stosunku do firm początkujących, jak również takich, których działalność jest obarczona dużym ryzykiem.